Film-adi

The Guns of Navarone (1961)

Navaron'un Topları

İZLE (Türkçe Dublaj) İZLE (Türkçe Altyazı) 
Yönetmen:   J. Lee Thompson
Ülke:   İngiltere, ABD
Tür:   Aksiyon, Macera, Dram, Savaş
IMDB:   7,6
Vizyon Tarihi:   27 Nisan 1961
Süre:   158 Dakika
Nam-ı Diğer:   Carl Foreman's Production The Guns of Navarone
Ödüller:   1 Oscar ödülü. 3 farklı ödül ve 12 adaylık.
Bütçe:   $6,000,000
Hasılat:   $28,900,000
Allory, Andrea ve Miller imkansız bir görevi gerçekleştirmekle yükümlü olan müttefik sabotajcılarıdır. Zaptedilmesi son derece güç olan Nazi hakimiyetindeki bir adaya gizlice nüfuz etmek ve tuzağa düşürülmüş 2000 İngiliz askerinin kurtuluşuna engel olan, 2 dev uzun menzilli sahra topunu yoketmekle görevlendirilmişlerdir?

Karalistede anılan senarist Carl Foreman (High Noon, The Bridge on the River Kwai) 50'li yıllar boyunca isimsiz çalıştıktan sonra adını ve saygınlığını tekrar sağlamak durumundaydı. Bunu gerçekleştirmek için, Alistair MacLean'ın çok satan romanı Navarone'un Topları'nı beyazperdeye aktarmaya karar verdi. Mükemmel bir oyuncu kadrosu ve dev bir prodüksiyonla film büyük başarıya ulaştı. En İyi Film Ödülü de dahil olmak üzere yedi dalda Oscar Ödülü adayı gösterilip bunlardan En İyi Özel Efekt Oscar Ödülü'ne layık görüldü?

Foreman başarı kazanırken durumdan asıl faydalı çıkan MacLean oldu ve romanları beyazperdede, aralarında Ice Station, Zebra ve Where Eagles Dare'in de yeraldığı birçok macera dolu destana kaynak oldu. Bununla birlikte Navarone'un Topları, MacLean uyarlamaları arasında en başarılı yapım olmakla kalmayıp, aynı zamanda hatırı sayılır macera aksiyon filmleri arasında yeraldı?